![]() |
![]() |
![]() |

Helteinen futisviikko takana ja ”poika” vihdoin kotona.. yhteensä 11 tiukkaa peliä käytiin Talissa, Myllypurossa, Kumpulanlaaksossa, Käpylässä ja Pallokentällä.

Eliittilohkon seitsemässä pelissä pelimme menivät seuraavasti:
KäPa /U – MPS 6 – 0 , KäPa / U – Futura 2 – 0, KäPa / U – OLS 4 – 2, KäPa / U – Honka/Ak. 1 – 1, KäPa / U – VJS 5 – 0, KäPa / U – PK-KU 5 – 0 ja KäPa / U – PK-35 4 – 1.
Maalieromme 27 – 4 ja lohkoykkösenä jatkopeleihin. Ottelut menivät nousujohteisesti ja mitään suurempia notkahduksia ei pelillisesti päässyt syntymään.
Cup-peleissä saimme vastaamme ensiksi Puotinkylän Valtin . Valtista ei ollut KäPa:n pysäyttäjäksi ja KäPa voittoon lopulta lukemin 6 – 0.
Toisella Cup – kierroksella saimme vastaamme KäPa /AC:n rankkareilla pudottaneen Honka/Mustat, joka on Hongan kakkosnippu. Cup-otteluiden hermoilu alkoi jo näkyä ja ottelun alussa pelimme oli aika väkinäistä. Eka maali kuitenkin vapautti ja lopulta suhteellisen selkeä 3 – 0 voitto ja paikka välieriin.
Välierissä saimme vastaamme rakkaan vihollisemme HJK:n. Poikia ei klubia vastaan tarvitse psyykata vaan lataus löytyy kuin itsestään. Saimme otteluun ----melkein ---- lentävän lähdön kun ekan kahden minuutin aikana pallo oli kerran klubin maalin ylärimassa ja kerran pallo vieri maaliviivaa pitkin sitä kuitenkaan ylittämättä. Voimakas myötätuuli oli klubin selän takana ja klubi yrittikin käyttää tuulta hyväkseen ja kaikki sen saamat vaparit keskiviivan alapuolelta kävi erittäin voimakaspotkuinen klubin mv-Tomppa vetäisemässä maalinedustallemme. Paavo maalissamme pelasi kuitenkin tarkasti ja mitään suurempia hässäköitä ei päässyt syntymään. Puoliaika 0 – 0. Tokalla jaksolla myötätuuli oli puolellamme ja jakson puolessavälissä Samppa pääsi läheltä siirtämään KäPa:n 1 – 0 johtoon. Loppuaika mentiin tiukassa väännössä , jossa kumpikaan ei antanut tuumaakaan periksi. Kerran pallo saatiin KäPa:n maaliin mutta tilanne oikeutetusti paitsio. Peli päättyi numeroihin 1 – 0 ja näin finaalipaikka KäPa:lle.
Finaalin saimme vastaamme jo alkulohkossa kohtaamamme VJS:n . Se peli oli ollut pelillisesti yksi turnauksen parhaistamme ja luottavaisina lähdimme finaaliin. Klubi matsin tapaan pallo oli mennä VJS:n maaliin jo ekalla minuutilla mutta VJS:n maalivahdin refleksitorjunta esti Mikon vedon kahdesta metristä. Peli oli hallussamme mutta maalit kortilla. Ihan ekan jakson lopussa Matiaksen tulinen laukaus 20 metristä löysi tiensä verkkoon ja 1 – 0. Tokalla jaksolla peli oli edelleen hermostunutta ja vapauttavaa toista osumaa ei tullut vaikka lukuisia hyviä paikkoja saatiin luotua. Puolustuksemme pelasi kuitenkin maltilla ja taidolla ja VJS:n yksittäiset ”torpedot” onnistuttiin suht helposti torjumaan. 1 – 0 jäi loppunumeroiksi ja KäPa pääsi juhlimaan voittoa.
Hienoa kundit ja onnittelut myös seuran puolesta! Nyt pari viikkoa lomahappea kuka missäkin ja sitten elokuussa odottavat BP Stadium Cup Tukholmassa 12. – 15.8 ja Nike Premier Cup lopputurnaus Pajulahdessa 19. – 22.8. Sen lisäksi pelaamme kahta Aluesarjaa sekä P96 että P97 sarjassa---- työtä ja tekemistä riittää.
